home
links
Hall of Fame
HOF Members
Tomaras Award
Contributors Award
About the HOF
Nomination Info
Officials Award
Scholarship Info
Cultural Exchange
Executive Board
 
 
Pages maintained by JM Web Design
Server space provided by LogoHouse.com
 
WSWCA Hall of Fame Members 
Class of 1984 Class of 1985 Class of 1986 Class of 1987 Class of 1988
Class of 1989 Class of 1990 Class of 1991 Class of 1992 Class of 1993
Class of 1994 Class of 1995 Class of 1996 Class of 1997 Class of 1998
Class of 1999 Class of 2000 Class of 2001 Class of 2003
Class of 2005 Class of 2006 Class of 2007 Class of 2008
Class of 2009 Class of 2010      

 

Innaugural Class of 1984

Inductee Schools and Years
Eric Beardsley Moses Lake High School 1951-1959
Central Washington University 1959-1985
Harry Bird
Lincoln High School
Wilson High School
Albert "Bo" Campbell
Sedro Woolley High School 1948-1954
Burlington Edison High School 1954-1971
Gene Cerino Castle Rock High School 1955-1958
Auburn High School 1959-1979
Ken Driskill
Sedro Woolley High School 1935-1945
Sedro Woolley High School 1955-1969
Bill Pierson Pullman High School 1953-1963
Emary Piper R.A. Long High School 1941-1954
Paul Reiman Mount Vernon High School 1950-1980
William Tomaras Washington State University 1948-1959

 

Class of 1985

Inductee Schools and Years
Art Larson Anacortes High School 1956-1976
Larry Maguire South Kitsap High School 1966-1979
Chuck Panerio Ephrata High School 1963-1977
Jim Schall Kelso High School 1954-1983
Spud Walley Sedro Woolley High School 1968-1984

 

Class of 1986

Inductee Schools and Years
Ray Barnes Puyallup High School 1956-1970
Dick Deane Moses Lake High School 1961-1975
Bill Herber Blanchet High School 1959-1981
Byron Nelson Edmonds High School 1958-1959
Mountlake Terrace High School 1960-1978
Roger Wilson Issaquah High School 1961-1981

top of page

 

Class of 1987

Inductee Schools and Years
John Birbeck Timberline High School 1970-1986
Bill Elliott Royal High School 1964-1966
Cashmere High School 1966-1984
Gary Frey Moses Lake High School 1960-1965
Grays Harbor College 1965-1982
George Yonlick Quincy High School 1956-1961
Bellingham High School 1961-1986
Ed Stevens Olympia High School 1959-1975
Capital High School 1975

 

Class of 1988

Inductee Schools and Years
Jim Ball Curtis High School 1965-1980
Harry Gust W.F. West High School 1960-1985
Lyle Pugh Moses Lake High School 1954-1958
Shadle Park High School 1958-1988
Shelly Thiel Enumclaw High School 1970-1986
Ted Stone Eisenhower High School 1967-1987

 

Class of 1989

Inductee Schools and Years
Dick Brenneman Mt. Rainier High School 1959-1980
Dick Felber Colfax High School 1964-1977
Bob Loomis Woodland High School 1960-1965
Chelan High School 1965-1988
Jim Meyerhoff Franklin Pierce High School 1973-1985
Pacific Lutheran University 1985-1988

top of page

 

Class of 1990

Inductee Schools and Years
Steve Anderson Tyee High School 1974-76, 1978
Lake Stevens High School 1978-1986
Rich Graham Elma High School 1978-1989
Lee Hall Connell High School 1966-1976
Frank Pavia Bethel High School 1955-1968

 

Class of 1991

Inductee Schools and Years
Ron Baze Hoquiam High School 1969-1990
Warren DePrenger Mead High School 1958-1959
Clover Park High School 1960-1971
Kenichi Kanno Montesano High School 1976-1991

 

Class of 1992

Inductee Schools and Years
Rolland Holterman Mt. Baker High School 1965-1989
Gary Iverson North Thurston High School 1962-1980
Jim Richards Sumner High School 1957-1959
Bellevue High School 1959-1973
Sammamish High School 1974-1984

top of page

 

Class of 1993

Inductee Schools and Years
Doug Chapple Finn Hill Junior High 1967-1970
Redmond Junior High 1974-1977
Juanita High School 1977-1980
Lake Washington High School 1982-1992
Kip Herren Sterling Junior High 1976-1979
Auburn High School 1979-1992
Dick Pruett Puyallup High School 1962-1966
Kent-Meridian High School 1966-1992
Joe Babbitt Pullman

 

Class of 1994

Inductee Schools and Years
Pat Alexander Mt. Si High School 1067-1976
Tumwater High School 1976-1994
Ed Aliverti Edmonds, Washington
Bruce Cook Meadowdale High School 1963-1993
Bryce Cook Edmonds High School 1963-1966
Woodway High School 1967-1989
Edmonds-Woodway High School 1990-1993
Sam Indorf Cheney High School 1965-1990
Clem Senn Sunnyside High School 1962-1970

 

Class of 1995

Inductee Schools and Years
Larry Brown Montesano High School 1968-1973
Fife High School 1973-1995
Bruce Burns Mariner High School 1970-1990
Rick Daniels Fife High School
Larry Gibson Omak High School 1976-1992
Omak Middle School 1984-1990, 1991-1992
Wayne Schutte Othello High School 1973-1994

top of page

 

Class of 1996

Inductee Schools and Years
Gordon Evans Concrete High School
Fred Kalal R.A. Long High School
Robert L. Mason Big Bend C.C.
James R. Jolgen Lake Washington High School
Rick Sicilia University High School

 

Class of 1997

Inductee Schools and Years
George Wilfong Puyallup High School
Howard Raines Snohomish High School

 

Class of 1998

Inductee Schools and Years
John Durheim Cashmere High School 1986-96
Gerald George
Renton High School 1967-91
Connell High School 1965-67
Ken Pelo Rogers High School (Spokane) 1959-1996

top of page

 

Class of 1999

Inductee Schools and Years
Edwin Arima
Sumner High School 1971-1997
(Deceased September, 1997)
Rick Iversen
Marysville-Pilchuck HS 1978-1997
Western Washington College 1972-1977
J. Cash Stone Mead High School 1959-1997

 

Class of 2000

Inductee Schools and Years
Lee Andersen
Ferndale High School 1972 - 2001
Michael Hess
Edmonds-Woodway HS 1990-2000
Edmonds High School 1968-1990
Meadowdale Middle School 1966-1968
Darren Sipe Newport High School 1986-1998
University of Washington 1974-1980
Newport High School 1968-1974

 

Class of 2001

Inductee Schools and Years
Ed Amick
North Mason High School 1966 - present
Bill Conrad
Kennewick High School 1962-2001
Warden High School 1957-1962
Richard Linsenmayer Oak Harbor High School 1969-1998
Snohomish High School 1966-1969
Air Force Academy 1960-1965


top of page

Class of 2002

Inductee Schools and Years
James Chapman
Columbia River HS 1969-1998
Walla Walla HS 1967-1969
Charlie Miller
East Valley HS 1985-1994
West Valley HS 1961-1982

top of page

Class of 2003

Inductee Schools and Years
Dan N. Hensley
Clover Park High School 1966-1976
Pacific Lutheran University 1977-1986
Clover Park High School 1988-1991
Olympic JHS (Auburn) 1991-1992
Decatur High School 1992-1997
Clover Park High School 2004-2005
Charles R. Hinds
Camas High School 1967-2000
Les Hogan Connell High School 1958-1959
Oak Harbor High School 1959-1963
North Central High School 1963-1969
Washington State University 1969-1971
North Idaho College 1971-1977
Alaska Pacific University 1986-1990
Dimond High School (AK) 1994-1998

Class of 2004

Inductee Schools and Years
Jim Bair
Castle Rock Middle School 1990-2002
Castle Rock High School 1974-1988
Republic High School 1968-1973
Pomeroy High School 1966-1967
Denny “Doc” Daniels
W.F. West High School 1971-2001
Chehalis Middle School 2001-2003
Joe Reasons Bremerton West 1964-66
Hudtloff JHS 1966-67
Lochburn JHS 1968-76
Clover Park HS 1976-92
Curtis HS 1992-2000
Ron Seibel Frontier JHS 1969-76
Moses Lake High School 1976-2004

Class of 2005

Inductee Schools and Years
Mike Carr
Medical Lake HS 1973-1998
Blaine HS 1970-1973
Paul Greeley
Spanaway Lake HS 1998-2005
Bethel HS 1977-1995
Peninsula HS 1972-1975
Mick Guglomo Vashon Island High School 1976–2000
Main Junior HS (Alaska) 1971-1972

Class of 2006

Inductee Schools and Years
Ron Hudiburg
South Kitsap High School 1984-2004
Decatur HS 1983-1984
Port Angeles High School 1974-1982
Duncan JHS (OK) 1971-1974
Jay Rydell
Central Valley High School
Thomas Jefferson High School
Sacajawea Junior High School
John Wagner Moses Lake High School
Darrel White Clover Park High School
Zillah High School
Warden High School

Class of 2007

Inductee Schools and Years
Gary Knutzen
Skagit Valley College 1963-1970
Mt. Vernon High School 1962-1964
Univ. of Illinois 1961-1962
Burlington High School 1960-1961
Dean Largent
Deer Park High School 1976-1996
Deer Park Middle School 1975-77 and 2002-07
Tom Sewell Inglemoor High School 1981-2005
Northshore Junior HS 1975-2005
Dick Wooding Highline Community College 1966-79
Sumner High School 1980-89

Class of 2008

Inductee Schools and Years
David Carlile
Battle Ground HS 1979-present
Gary Hackney
Pasco HS 1972-1990
Kennewick HS 1970-1972
Paul Jackson Mercer Island HS 1977-2005
South Mercer JHS 1970-77
Rick Rakevich Elma High School 1990-2003

Class of 2009

Inductee Schools and Years
Rick Bowers
Warden High School 1980-present
Warden Middle School 1976-1980
Rockey Isley
Olympia HS 1976-present
Darryl Smith Olympic HS 1980-2004
Fairview JHS 1977-1980
Central Kitsap JHS 1975-77
Bill Stout Peninsula HS 1978-1992
Gaylord Strand Yelm HS 1974-present

Class of 2010

Inductee Schools and Years

Scott Jones

Lakeside High School 1990-2007
Timberline High School 1989-1990
Marysville High School 1988-1989
Snohomish High School 1987-1988

David Mitchell

Tonasket High School 1978-present

Stan Opp

Wenatchee High School 1983-2004
Eastern Washington Univ. 1977-1982
Windom, Minnesota 1974-1975

Mark Perry

Centennial Middle School 2002-present
Snohomish High School 1996-2002
East Valley HS ( Spokane ) 1994-1995
Snohomish High School 1987-1993
Valley View Junior High 1983-1986

Lee Reichert

Enumclaw High School 1995-2010
Kentwood High School 1984-1994
Sequioa Middle School 1981-1984
Kent Meridian High School 1975-1981

 

 

 

 

 

 

 

© WashingtonWrestling.com